Trombofilija U Turdnoci

Zašto je važna trombofilija u trudnoći?

Trombofilija, kako stečena tako i nasledna, može biti važan faktor u uspešnoj reprodukciji. Trudnoća je posebno stanje u kojem se događaju brojne promene u telu kako bi se podržao razvoj fetusa i pripremila žena za porođaj. Jedna od tih promena uključuje sastav koagulacije krvi. Tokom trudnoće, telo prolazi kroz niz fizioloških promena kako bi se minimizirao gubitak krvi tokom porođaja, ali to takođe povećava rizik od određenih stanja povezanih sa koagulacijom. Hormonske promene, povećani pritisak materice na krvne sudove, kao i povećana koagulabilnost krvi tokom trudnoće dodatno doprinose ovom riziku.

Evo nekoliko važnih aspekata veze između trudnoće i koagulacije i zašto je važno ispitati stečene i nasledne faktore za trombofiliju:

Tokom trudnoće, povećava se aktivnost faktora koagulacije, a smanjuje se aktivnost faktora antikoagulacije, što rezultira povećanom zgrušavanjem krvi. S obzirom na povećanu koagulaciju, trudnice su podložnije razvoju krvnih ugrušaka, posebno duboke venske tromboze (DVT). To se može pogoršati ako žena ima dodatne faktore rizika, poput naslednih predispozicija za trombofiliju, gojaznosti, pušenja ili prisutnosti određenih medicinskih stanja. Povećan rizik od krvnih ugrušaka može dovesti i do komplikacija poput preeklampsije, stanja koje karakteriše povišen krvni pritisak i povećanog nivoa proteina u mokraći.

Preeklampsija može ugroziti zdravlje majke i deteta i zahtevati pažljivo praćenje i lečenje. Takođe, usped povećane koagulacije može doći do stvaranja sitnih trombova na nivou reproduktivnih organa koji mogu sa jedne strane da ometaju implantaciju embriona (posebno važno tokom IVF procedure), a sa druge strane mogu dovesti do stvaranja trombova koji mogu uzrokovati spontani pobačaj i druge komplikacije u razvoju ploda.

Ko treba da se testira?

Testiranje na trombofilije obično se razmatra u određenim situacijama kada postoji povećan rizik od tromboze ili ako su se već pojavili trombotički događaji, kao i komplikacije tokom trudnoće ili začeća. Evo nekoliko situacija u kojima se razmatra testiranje na trombofilije:

Ponovljeni spontani pobačaji i neuspele IVF procedure:

Žene koje su doživele više uzastopnih spontanih pobačaja mogu biti kandidati za testiranje na trombofilije, jer neki od tih poremećaja mogu povećati rizik od komplikacija tokom trudnoće. U ovu kategoriju spadaju i žene sa neuspelim procedurama asistirane reprodukcije (IVF) upravo zbog važnosti
koagulacije za pravilnu implantaciju embriona.

Tromboembolijski događaji tokom trudnoće:

Žene koje su imale tromboembolijske
događaje tokom trudnoće ili neposredno nakon porođaja mogu biti podložne testiranju.

Tromboembolijski događaji pri uzimanju oralnih kontraceptiva:

Kod žena koje koriste oralne kontraceptive, posebno ako imaju dodatne faktore rizika, može se razmotriti testiranje na trombofilije.

Neobjašnjena tromboza:

Ako osoba mlađa od 50 godina doživi trombozu bez očiglednog razloga, lekar može razmotriti testiranje na trombofilije.

Tromboza u porodičnoj anamnezi:

Ako postoji istorija tromboze u porodici, posebno akose radi o mlađim članovima porodice, lekar može preporučiti testiranje na trombofilije.

Šta dobijate testiranjem naslednih trombofilija?

Važno je napomenuti da nisu sve trudnice podložne povećanju rizika od krvnih ugrušaka, ali one sa određenim faktorima rizika mogu zahtevati poseban medicinski nadzor. Individualni pristup lečenju zavisi od vrste trombofilije, lične i porodične anamneze, kao i od prisustva drugih faktora rizika i treba ga napraviti u saradnji sa stručnim medicinskim timom (ginekologom, hematologom i genetičarom) kako bi se osigurala sigurna trudnoća i reproduktivni uspeh. Upravo zbog svega navedenog je važno testiranje na genetičke faktore povezane sa trombofilijom.

Za razliku od nekih drugih genetičkih stanja, kao što su monogenske bolesti ili hromozomske anomalije, detektovanje određenih naslednih trombofilija ima jasno definisan terapijski pristup koji umnogome doprinosi uspešnoj reprodukciji. Iako naše gene ne možemo da menjamo, danas postoje mnogobrojne profilaktičke i terapijske procedure koje mogu da nadomeste određene promene uzrokovane našim genima.

Naš genetički test za ispitivanje urođenih trombofilja zasniva se na PCR detekciji 12 varijanti gena povezanih sa rizikom nastanka trombotičnih događaja dok se uz svaki rezultat dobija i tumarenje od strane genetičara.

Analitički zaključak genetičara je personalizovan i rezultat se tumači na osnovu indikacija
i kliničke slike za svakog pacijenta.

Testiranje na trombofilije možete u svakom trenutku uraditi u Medical Solution kompaniji.
Pozovite nas i zakažite testiranje ili konsultaciju sa našim stručnim timom.

Podeli sa prijateljima

Novo na blogu:

Prijavi se na Newsletter

Prijavite se ukoliko želite da besplatno dobijate najnovije informacije
sa našeg bloga kao i ponude