Telomere - “ćelijski sat” koji definiše koliko ćemo brzo ostariti
Unutrašnja starost organizma (biološka starost ćelija) ne mora se podudarati sa vašim godinama starosti. Ona može biti značajno ispod ili iznad vaših godina.
Telomere su specifične strukture u obliku čvora na krajevima hromozoma koje štite naš genetski materijal. Telomere se skraćuju sa svakim ciklusom ćelijske deobe i skraćenje njihove dužine je direktno povezano sa starenjem.
U slučajevima prevremenog starenja, dužina telomera je kraća od očekivane, pružajući dragocene informacije o stepenu starenja ćelija.
Analizom telomera možete saznati vašu “unutrašnju starost”. Osobe koje imaju duže telomere žive duže i zdravije su, odnosno bolesti povezane sa starenjem izostaju ili se javljaju znatno kasnije u životu. Na skraćivanje telomera sem genetskog nasleđa utiču i spoljašnji faktori, način ishrane, fizička aktivnost, stres.
Kome se preporučuje analiza telomera?
Biološku starost bi trebalo da utvrdimo svi, nakon 25. ili 30. godine, kada naš organizam počinje intenzivnije da stari.
Tom analizom možemo da definišemo koliko naš organizam brzo stari i kako treba da delujemo da bismo usporili taj proces. Na taj način se može preduprediti i pojava bolesti.
Svima sa porodičnom anamnezom prevremenog starenja ili razvoja medicinskih stanja koja tome doprinose.
Osobama koje su zainteresovane za specifično i potpuno praćenje procesa starenja tokom života.
Svima koji žele da dobiju efikasan i personalizovan tretman protiv starenja.
Analiza dužine telomera je jedan od najrelevantnijih i najtačnijih biomarkera povezanih sa starenjem tela.
Zakažite analizu telomera
Uradite analizu telomera
Popunite kontakt formu i odgovorićemo vam u roku od 24h.