Farmakogenetika – kako izbeći neželjena dejstva lekova?
Izbegavanje neželjenih dejstava leka može biti izazovno, ali danas postoji mogućnost da ih izbegnemo ukoliko znamo šta utiče na njihovu pojavu.
Individualne varijacije u odgovoru na lekove važan su klinički problem i mogu dovesti do potpunog odsustva reakcije na lek i pojave neželjenih reakcija na lekove. Brojna ispitivanja danas ukazuju da su zapravo razlike u odgovoru bolesnika na isti lek uslovljene genetskim varijacijama i predmet su istraživanja farmakogenetike. Geni su segmenti DNK, a varijacije (mutacije) u vašoj DNK su ono što vas čini posebnim. Različite varijante gena koje nasleđujete od majke i oca određuju vaše posebnosti,
od boje očiju do brzine metaboliziranja lekova. Upravo te individualne varijacije u odgovoru na lekove koje nastaju usled jednonukletidnih polimorfizama (promene jednog nukleotida) u genima koji su zaduženi za stavaranje ciljanih proteina lekova, enzima koji metabolišu lekove, transportere lekova, kao i polimorfizme gena koji su odgovorni za toksičnost i preosetljivost na lekove.
Određivanje farmakogenetičkog profila bolesnika moglo bi da ukaže na bolesnike koji su u povećanom riziku od pojave neželjenih efekata lekova (kod kojih bi trebalo da se primene niže doze ili neki drugi lekovi) i na one kod kojih će se najverovatnije postići željeni terapijski efekat, odnosno da omogući individualizaciju terapije.
Šta je to što dovodi do različitog odgovora na lek?
Sigurno se svako od nas susreo sa tim da neki lek odgovara nekom iz našeg okruženja, a nama ne. Veoma često neki lek, koji se u lečenju velikog broja bolesnika pokazao kao efikasan, kod jednog broja bolesnika nema terapijski efekat. Osim toga, lek koji je neškodljiv za većinu bolesnika kod nekih može izazvati ozbiljne neželjene reakcije, pa čak i smrtni ishod. Iako se za veliku individualnu varijabilnost u efikasnosti i bezbednosti lekova zna od samih početaka humane medicine, pokazalo se da objašnjenje ove raznolikosti u reakciji na neki lek nije nimalo jednostavan zadatak. Danas gotovo da nema dileme da je velika individualna varijabilnost u efikasnosti leka i reakcijama na lek veoma važna odrednica u kliničkoj upotrebi tog leka, a može biti i odlučujući faktor prilikom propisivanja terapije pacijentu.
Kasnih 1950-tih godina, na osnovu kliničkih zapažanja, kao važan faktor individualne varijabilnosti u odgovoru na lek, prepoznata je genetska raznolikost među ljudima. Ovakva zapažanja su doprinela nastanku farmakogenetike, nauke čiji je zadatak bio da ukaže na uticaj genetskih varijacija pojedinih gena na individualnu varijabilnost u odgovoru na terapiju.
Vremenom se genetika kao posebna grana medicine dosta razvila i postalo je jasno da postoje individualne varijacije u našem DNK materijalu tj. u sekvencama dezoksiribonukleinske kiseline (DNK) odgovorne za različite aspekte metabolizma određenih lekova, kao što su sinteza i/ili
regulacija ciljnih proteina na koje deluju lekovi, enzima koji metabolišu lekove i transportera lekova. Pokazano je da ove varijacije mogu uticati na individualne razlike u odgovoru na lek i na pojavu neželjenih dejstava leka kod nekih bolesnika. Brojne metode poput sekvenciranja kompletnog
humanog genoma i razvoj novih molekularnobioloških tehnika omogućili su začajan napredak u analiziranju uticaja varijacija genskih sekvenci na patogenezu nekih bolesti kao i na terapijski odgovor na lekove jer bez precizne dijagnoze nema ni uspešnog lečenja.
Bolje poznavanje interakcije samoggenoma i razvoja bolesti, kao i interakcije genoma i lekova dovelo je do proširivanja znanja iz oblasti farmakogenetike i transformacije same farmakogenetike u širu naučnu oblast farmakogenomiku.
Kako lekovi deluju nakon uzimanja?
Lekovi utiču na vaše telo na mnogo načina, u zavisnosti od toga kako ih uzimate i gde lek deluje u vašem telu. Nakon što uzmete neki lek on se u organizmu mora razložiti kako bi delovao na tačno predviđenom mestu. Vaša DNK je tu ključna i može uticati na više koraka na tom putu.
Na primer: Neki lekovi se moraju vezati za tačno određen protein koji se naziva receptor i nalazi se na površini ćelija da bi imali svoje dejstvo. Međutim, vaša DNK odeređuje koju vrstu recepora imate i koliko, a koji mogu uticati na vaš odgovor na lek. Zato će vam trebati manja ili veća doza leka ili čak potpuno drugi lek što zavisi od promene koja kod vas postoji.
Takođe, smanjena apsorpcija (prelazak leka u krv) može izazvati nakupljanje u drugim delovima tela. Naročito je važno kada vaša DNK utiče na to koliko se lekovi brzo uklanjau iz ćelija u kojima deluju jer ako se prebrzo uklone možda neće imati vremena da deluju.
Zato je cilj farmakogenetike razumeti kako genom pojedinca uslovljava delovanje lekova u organizmu i time nastanak čestih nuspojava. Ukratko, farmakogenetika pomaže lekaru u primeni najbolje moguće terapije kao i doze leka, istovremeno smanjujući rizik nastanka nuspojava i predoziranja kao i u preventivnom sprečavanju nuspojava uzrokovanih međusobnom interakcijom lekova.
Jeste li ste se ikad pitali zašto je neki lek efikasan drugima, a ne vama i šta sve na to utiče?
Poznato je da prilikom uzimanja određenog leka, odgovor vašeg organizma na lek, zavisi od velikog broja faktora, uključujući pol, težinu, starosnu dob, ishranu, uzimanje drugih lekova, uticaj sredinskih faktora, npr. dim cigarete, sveži citrusni sokovi (npr. sok od grejpa). Vaš genetički kod takođe može imati veliki uticaj na reakciju na određen lek. Zapravo, genetički faktori mogu uticati i do 95% na način kako ćete reagovati na lekove.
Zapravo, u zavisnosti od vaših gena, vaš organizam može razgraditi lek presporo ili prebrzo. Ako lek metabolišete presporo, možete biti izloženi prevelikoj količini leka, što može rezultirati neželjenom
reakcijom na lek. S druge strane, ako prebrzo metabolišete lek, nećete imati dovoljnu koncentraciju leka u krvi da biste imali željeni efekat leka. Farmakogenetički test pomaže vašem lekaru u izboru najbolje moguće terapije i doze leka, istovremeno redukujući rizik nastanka nuspojava i predoziranja, ali i u preventivnom sprečavanju nuspojava uzrokovanih međusobnom interakcijom lekova.
Budući da se farmakogenetičkoim testom analizira vaša DNK, koja ne podleže promenama, ovaj test će pomoći lekarima u određivanju vaše terapije kako trenutno, tako i u budućnosti.
Farmakogenetički test
Sveobuhvatni farmakogenetički test koji godinama razvijamo, a koji putem analize vaše DNK utvrđuje kako vaš organizam procesuira (metaboliše) određene lekove. Rezultati testa zasnovani na analizi gena, čiji su proteinski produkti razni enzimi, transporteri i receptori, jasno ukazuju koji su za vas najefikasniji lekovi, a koji to nisu.
Testom je obuhvaćeno više od 2000 lekova. Farmakogenetički test analizira gene odgovorne za metabolizam lekova koji se koriste u lečenju: šećerne bolesti, depresije, u tretmanu bola, reumatoidnog artritisa, alergija, hipertenzije, Alzheimerove bolesti, aritmija, Parkinsove bolesti, poremećaja pažnje sa hiperaktivnošću, psihoza, epileptičkog napada, poremećaja spavanja, migrene, anksioznosti, bakterijskih infekcija, benigne hiperplazije prostate, malignih oboljenja, hroničnog hepatitisa C, dislipidemija, gljivičnih infekcija, gastroezofagealne refluksne bolesti(GERD), gihta, hiperkoagulabilnosti, infekcija HIV virusom, imunoloških stanja.
Kome je namenjen farmakogenetički test?
Farmakogenetički test namenjen je gotovo svima, a naročito:
- Svim hroničnim pacijentima koji redovno koriste terapiju
- Osobama koje žele da saznaju koji će lek delovati adekvatno
- Osobama kojima često menjaju lekove
- Osobama kojima lekovi često izazivaju neželjene nuspojave
- Osobama koje koriste više lekova i kojima je potrebno kombinovanje lekova za postizanje adekvatnog terapijskog odgovora
- Aktuelne smernice u kliničkoj praksi savetuju farmakogenetičko testiranje i ciljanu terapiju posebno kod pacijenata na antikoagulantnoj terapiji (lekovi protiv zgrušavanja krvi), terapiji antidepresivima (lekovi protiv depresije), antiepilepticima (lekovi protiv epilepsije), analgeticima (lekovi protiv bolova), antihipertenzivima (lekovi za povišen krvni pritisak), antidijabeticima, antibioticima, kao i kod primene imunosupresivne i druge kompleksne terapije.
Rezultati testa ključni su za propisivanje najefikasnijeg leka za vas koji je pritom i najmanje toksičan. Farmakogenetički test pruža korisne informacije svakoj osobi, a posebno je značajan pacijentima kojima propisana terapija nema efekta, ne deluje i uzrokuju neželjene nuspojave, kojih postoji potreba za uvođenje novih lekova.
Koja su ograničenja farmakogenetičkog testa?
Ograničenja što se tiče izvođenja samog ne postoje, test je dostupan i za decu i za odrasle. Izvodi se vrlo jednostavno, uzimanjem brisa bukalne sluznice i sama procedura je bezbolna i kratkotrajna.
Farmakogenetičkim testom određuju se polimorfizmi farmakogena kojima se mogu predvideti razlike u metabolizmu lekova i terapijskom odgovoru.
Deo nuspojava lekova može se objasniti prekomernom dozom leka u organizmu zbog sporog metabolizma. To su takozvane nuspojave tipa A, odnosno nuspojave koje su često zavisne od doze leka. One se mogu efikasno prevenirati na osnovu farmakogenetičkog testa za lekove čiji
metabolizam zavisi od analiziranih gena.
Deo nuspojava lekova razvija se često nezavisno od doze leka. Retke su, ozbiljne i nazivaju se nuspojave B tipa. One uključuju alergijske reakcije, idiosinkratske reakcije, posledice hroničnog
uzimanja pojedinih lekova i dr. Cilj farmakogenetičkog testa je naći adekvatnu zamenu leka.
Kako se sprovodi farmakogenetički test?
Najpre proverite da li se nalazi lek za koji vas zanima farmakogenetički odgovor na listi lekova koji su pokriveni analiziranim genima, napravite popis svih lekova koje uzimate. Ukoliko trenutno ne uzimate nikakvu farmakološku terapiju to je sasvim u redu. Farmakogenetičko testiranje namenjeno je i vama jer najbolji način izbeći štetne efekte lekova je predvideti ih.
Nakon detaljnog razgovora o indikacijama za testiranje dobićete termin koji vama odgovara.
Nakon pristizanja vašeg rezultata na raspolaganju je naš stučni tim genetičara i farmakologa za sve
konsultacije i nedoumice. Cilj farmakogenetičkog testa je da se otklone neželjeni efekti lekova i
primenjivati lekove koji efikasno deluju, a u odgovarajućim dozama.
Kako još možeti izbeći neželjena dejstva lekova i reagovati na vreme?
1. Pratite uputstva lekara – Uvek uzimajte lekove tačno onako kako je lekar propisao. Nemojte menjati dozu ili prekidati terapiju bez konsultacije sa lekarom.
2. Čitajte uputstvo za upotrebu – Pažljivo pročitajte priloženo uputstvo koje dolazi sa lekom kako biste bili upoznati sa mogućim neželjenim dejstvima i načinima njihove prevencije.
3. Pridržavajte se pravilnog vremena uzimanja leka – Uzimate lekove u propisano vreme, što može značiti uzimanje leka uz obrok ili na prazan stomak, u zavisnosti od preporuke lekara.
4. Izbegavajte interakcije – Informišite svog lekara o svim drugim lekovima koje uzimate, uključujući vitamine, suplemente i biljne preparate, kako bi se izbegle potencijalno štetne interakcije.
5. Pratite reakcije organizma – Obratite pažnju na bilo kakve promene ili neobične simptome i odmah ih prijavite svom lekaru.
6. Hidratacija i ishrana – Određeni lekovi mogu izazvati dehidraciju ili utiču na apetit. Pijte dovoljno vode i pratite uravnoteženu ishranu.
7. Redovne kontrole – Redovno posećujte svog lekara radi kontrolnih pregleda kako bi pratili efekat leka na vaš organizam i izvršili promenu terapije ukoliko postoji potreba.
Farmakogenetičko testiranje možete u svakom trenutku uraditi u Medical Solution kompaniji.
Pozovite nas i zakažite testiranje ili konsultaciju sa našim stručnim timom.
Novo na blogu:
Диагностика редких заболеваний – что такое геном, а что экзом?
Редкие заболевания означают любое заболевание, которое проявляется у 1 из 2 000 граждан, но некоторые редкие заболевания проявляются даже у 1 из нескольких сотен тысяч/миллионов
Все о кистозном фиброзе (CF) – причины, симптомы, раннее выявление, диагностика и лечение
Кистозный фиброз (CF) является одним из часто встречающихся генетических заболеваний, которое прежде всего затрагивает легкие и пищеварительную систему. Это вызвано мутацией гена CFTR (цистический фиброзный